• پالیسی
  • تماس
اخبار
logo
بزرگترین درخت کهن درسرپل هنوززنده است.

بزرگترین درخت کهن درسرپل هنوززنده است.


بزرگترین درخت کهن درسرپل هنوززنده است.

درخت "چنار کهن " با 35 متر ارتفاع و نزديک به 12 متر قطر در مرکز ولایت سرپل نزدیکی زیارت گاه حضرت امام یحی بن زید شهید ، یکی از بزرگترین و کهن­ترین درختان دراین ولایت  می­باشد که هنوز هم سبز وتازه است.

 

این درخت، در 100 متری زیارت گاه حضر ت اما م یحی بن زید شهید  در قریه "امام خورد مرکز شهر سرپل" در سمت غربی زیارت گاه  موقعیت دارد.

به باور برخی باشنده گان محل  ومسولین ریاست اطلاعات وفرهنگ ولایت سرپل عمر این درخت را که یکی از عجایب مهم دراین ولایت  به شمار می­رود، بیش از 500 سال عنوان کرده اند.

به گفته برخی از باشنده گان محل امام یحیی در روستای ارغوی (اکنون قراغو) ولایت سرپل به دست سوره بن محمد کنذی شهید شد که اکنون بنام امام خورد مشهور است مدفون شده است.

اما بنابر گفته های برخی بزرگان  پس از شهادت امام یحی تنه اورا به این درخت آویزان کرده اند که براین اساس درخت قدامت تاریخی بیش از 1000 ساله دارد.

 

سید امان الله یکتن از باشنده گان محل می گوید درتنهه این درخت میخ های که کوبیده شده است  شماری بنابه عقاید واخلاصی مردم که به حضرت امام یحی بن زید شهید دارند دندان درد ویا سردردی که داشته باشند جهت شفا یابی به این درخت میخ میکوبند هرچند که جواز شرعی ندارد .

 

داملا عبدالبصیر یک دیگر از باشنده گان محل که درخت را مترنموده درمورد میخ کوبیدن اخلاص وعقاید مردم میگوید مطابق شرعیت کوبیدن میخ جایز نیست اما مردم بنابه نیت وعقیده که دارند به خودشان ارتباط دارد.

حبیب الله باشنده قریه امام خورد میگوید حدود پنج سال میشود که مردم کمی آگاهی یافته اند وچندان میخ به این درخت نمی کوبند .

به گفته وی تمام درختان یک سانند وهیچ درختی کرامت ندارد این که مردم میخ بخاطر رفع حاجات شان به درخت می کوبند جایز نیست مردم باید به خداوند باور داشته باشند .

 

هرچند مسولان ریاست اطلاعات وفرهنگ سرپل  عمر این درخت (چنار) حد اقل بیش از بیش از500  سال تخمین میزنند.

نظر به روایت تاریخ یحیی بعداز شهادت پدرش به بلخ آمد و از آن جا به جوزجان رفت و جنگ سختی بین یحیی که تعداد یارانش به 700 تن میرسید و نصر بن سیار والی خراسان که تعداد لشکرش به ده هزار نفر میرسید برای مدت سه روز در شهر انبار یا انبیر که نام قدیم سرپل است و پایتخت جوزجان (گوزگان) بوده بوقوع پیوست.

 بلاخره امام یحیی که هجده سال داشت با تمام یارانش بروز جمعه ماه شعبان (125 ق) مطابق (743 م) در قریه ارغوی سرپل جوزجان به شهادت رسیدند که جسد یحیی برای چهار سال و دو ماه بر دار بود تا که ابو مسلم خراسانی در رمضان (129 ق) ظهور کرد و آن را به خاک سپرد فعلاً بنام امام خورد یاد میشود و در سرپل موقعیت دارد.

نوری ولایت سرپلنظرات اخیر:

  • Sep 13, 2017

    Thesera Minton

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do they eiusmod tempor incidi dunt ut labore et dolore magna aliquat enim ad minim veniam ad minim veniam.

    Reply
    Blog single photo

نظرات را بگذارید :

Top