• پالیسی
  • تماس
اخبار
logo
کلاه اوزبیکی مشهور به کلاه مزاری دربازار سرپل به 50 افغانی رسیده است.

کلاه اوزبیکی مشهور به کلاه مزاری دربازار سرپل به 50 افغانی رسیده است.


ارزش یک کلاه اوزبیکی (تاقین تومارچه گل) دربازار سرپل 50 افغانی شده است.
صنایع دستی کلاه اوزبیکی (تاقین تومارچه گل)مشهور به کلاه مزاری ؛هنری که حالا نه حامی دارد نه بازار
زنان ولایت سرپل همواره در تولید صنایع دستی استعداد وتوانایی بالای داشته اند و تلاش می‌کنند از این راه نیازهای اقتصادی خانواده خود را تامین کنند
اما باوارد شدن کالاهای بی کیفیت کشور های همسایه حالا کلاه تومارچه گل اوزبیکی ارزشی خود را ازدست داده وتولید کننده گان این کلاه ها کم کم با یس وناامیدی با این صنعت سنتی خداحافظی می کنند.
سال های قبل بازار کلاه فروشی درشهر سرپل مخصوصاً درروز های بازرا پررنگ تربود اما حالابا گذشت هروز این بازار نیز با کاهش کلاه تومارچه گل رنگ ورونق خود را ازدست داده است 
درین روز ها کلاه (تاقین )سرخ رنگ مشهور به (طومارچه گل) که به تورک تباران بطور خاص اوزبیک ها ی افغانستان مربوط می باشد سرخط رسانه ها و صفحات اجتماعی شده است.
“کلاه مزاری”، کلاهی که در افغانستان تولید می شود، اکنون در بازارهای افغانستان و بخش هایی از پاکستان مورد توجه قرار گرفته است چراکه منظور پشتین، رهبر جنبش پشتون ها ، در تظاهرات های پشتون ها در پاکستان آن را بر سر می گذارد.
کلاه سرخ رنگ مشهور به کلاه مزاری یک کلاه های سنتی است که در ولایت های شمالی افغانستان پوشیده می شود. به تازگی اما این کلاه نماد تظاهرات های مسالمت آمیز شده و با نام مستعار “کلاه پشتین” را به خود گرفته است.

اما تاقین تومارچه گل اوزبیکی درولایت سرپل که بیشتر زنان از قدیم الاایام با این صنعت سنتی سروکار دارند کم کم بازارخود را ازدست داده است . 
نورینظرات اخیر:

  • Sep 13, 2017

    Thesera Minton

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do they eiusmod tempor incidi dunt ut labore et dolore magna aliquat enim ad minim veniam ad minim veniam.

    Reply
    Blog single photo

نظرات را بگذارید :

Top