• پالیسی
 • تماس
اخبار
logo
با آغاز کار استخراج معدن مس بلخاب 7 هزار تن صاحب کار میشود.

با آغاز کار استخراج معدن مس بلخاب 7 هزار تن صاحب کار میشود.مقامات محلی در سرپل میگویند در برج ثور سال جاری کار استخراج معادن مس و ذغال سنگ ولسوالی بلخاب این ولایت آغاز میگردد که با آغاز کار استخراج این معادن برای 7 هزار تن بطور مستقیم و غیر مستقیم زمینه شغل مساعد میگردد اعضای شورای ولایتی وفعالان مدنی سرپل می گویند با آغاز کارمعدن مس بلخاب دامنه ناامنی ها نیز کاهش خواهد یافت.

عبدالقادر آشنا والی سرپل به پایگاه خبری انبیر  گفت : معادن مس و ذغال سنگ ولسوالی بلخاب این ولایت از طریق وزارت معادن و پطرولیم کشور به یکی از کمپنی های امریکائی به قرارداد سپرده شده که کار استخراج این معادن سر از برج ثور سال جاری آغازمیگردد .

هرچند پیش ازاین درسال 2014 حکومت افغانستان قرارداد استخراج معدن مس در ولسوالی "بلخاب" را بایک شرکت بریتانیایی  بنام  (AGMC) امضا کرده بود اما بدلایل نامعلوم کار استخراج این معدن آغاز نشد.                                                 

محمد نور رحمانی رئیس شورای ولایتی سرپل عملی چنین پروژه ها را در ولایت سرپل مؤثر دانسته میگوید در تأمین امنیت این ولایت نیز تأثیر گذار میباشد .

عزت الله صمیم منشی شبکه های جامعهء مدنی در سرپل نیز به قرارداد سپرده شدن این معادن را به فال نیک گرفته میگوید : این پروژه ها سطح بیکاری را در این ولایت پائین آورده و به تأمین امنیت نیز کمک میکند .

حسین آغا یکتن از باشنده گان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل بابراز نگرانی ازمسدود بودن راه مواصلاتی ولسوالی بلخاب به پایگاه خبری انبیر گفت،راه بلخاب ازچندی بدینسو بروی بلخابی ها مسدود میباشد اما امیدواری که با آغار کارمعدن مس این مسیر بروی مردم باز شود.

مس بلخاب یکی از بزرگترین معادن مس جهان بوده و با داشتن نزدیک به پنجصد کیلومتر مربع مساحت بیش از 100 ملیون تن مس خالص دراین معدن وجود دارد، که در نزدیکی این معدن، یک دریا و معادن بزرگ ذغال سنگ نیز واقع شده که اهمیت آنررا فوق‌العاده بالا برده است.نظرات اخیر:

 • Sep 13, 2017

  Thesera Minton

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do they eiusmod tempor incidi dunt ut labore et dolore magna aliquat enim ad minim veniam ad minim veniam.

  Reply
  Blog single photo

نظرات را بگذارید :

Top