متن كامل سخنراني صلاح الدين رباني ریس جمعیت اسلامی افغانستان ووزیرامور خارجه.

نوری
1396/7/24

بسم الله الرحمن الرحیم
نحمده و نصلی علی رسوله الکریم و علی آله و اصحابه اجمعین

اعضای محترم شورای رهبری جمعیت اسلامی، رهبری ولایت، شورای ولایتی، اعضای محترم شورای علما، فرماندهان محترم جهادی، فعالان جامعه مدنی، اصحاب رسانه‌ها، مجاهدین عزیز، خواهران و جوانان و همه‎ی دوستانی که در این محفل جمع شده ‌اید!
السلام علیکم و رحة الله و برکاته!
 
ما که در امتداد ششمین سالگشت شهادت رئیس جمهور پیشین، رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح استاد برهان الدین ربانی رحمت الله علیه قرار داریم به روح مطهر ایشان و به روح قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود، شهید عبدالعلی مزاری، شهید حاجی عبدالقدیر و شهدای ولایت بدخشان چون داکتر محمد عمر، استاد فیض الرحمن فایض، مولوی عبد الحکیم خمینی، عبد العلی دانشیار، استاد سیف الرحمن سایف، استاد آرین پور،  فرمانده سید نجم الدین واثق، وکیل سید محی الدین صیاد، انجنیر عبدالمحمد شهنه، سید عبدالمهدی، قاضی احمد، مولوی خردمند، فرمانده عطایی، داملا سید امیر، سید عنایت الله بهشتی، مظهرالدین واثقی، فرمانده جمشید خان، سنایی، فرمانده محمد بهادر مدافع، عبدالحق خادم، عبد الجبارمصدق، فرمانده شمس الدین، مولوی مهدی، پهلوان جوره و سایر شهدای دوره‌های جهاد، مقاومت و یک و نیم دهه‌ی پسین که فرصت گرفتن نام همه‌ی آن قهرمانان در این‌ زمان کوتاه میسر نیست، اتحاف دعا می‎کنیم.
همچنان به روح مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم و مرحوم ملا نقیب آخند درود میفرستیم.
 
حضار گرامی!
استاد شهید افتخار افغانستان و الگوی آزادیخواهی و اعتدال بود که مبارزه اش مبتنی بر تدبیر، دانش و عدالت خواهی استوار بود.
 
رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح طی نیم قرن مبارزه، مکتبی را از خود به میراث گذاشت که تأمین عدالت و محوریت منافع مردم زیر سایه ارزشهای دینی و ملی برای پیروان آن مکتب در اولویت قرار دارد.
 
شش سال و بیست و شش روز از شهادت رهبر جهاد و مقاومت مردم افغانستان می گذرد، شهادتی که درپی به آغوش گرفتن پیام آور دروغین صلح اتفاق افتاد، قطعا ضعف‌ها، غفلت‌ و ابهاماتِ کلانی در این رویداد وجود داشت که تا اکنون هیچ سرنخی که این گره را باز کند، مسئولین امور به ما ارائه نکرده اند. همانگونه که در مورد پرونده سایر شهدای زنجیره‌ای جهاد و مقاومت نیز این کار نشده است.
 استاد در پی یک مبارزه سخت و زمانگیر، سنت ایستادگی در برابر ظلم، تجاوز و بی عدالتی را در تاریخ معاصر افغانستان بنیان گذاشت و به قله‌های موفقیت رساند و پیروان رهبر شهید این سنت مبارک را ادامه خواهند داد.
خواهران و بر ادران!
همانگونه که دینداری و دانش پروری جزء طبیعت شما مردم متدین و مبارز است، عدالت خواهی و مبارزه در برابر هرگونه ظلم و بیدادگری نیزهمیشه در میان طَیف‌های مختلف مردم این سرزمین به عنوان يك اصل ثابت مطرح بوده است.
بدخشان به عنوان یکی از کانون‌های روشنگری و مبارزه برای تامین عدالت، جايگاه خود را در کشور تثبيت و فرزندان آن  سهم خویش را در این زمینه به خوبی ایفا نموده اند.
 
شما در دوره جهاد به عنوان سنگرداران نستوه در برابر کمونیزم ظاهر شدید و در سال‌های مقاومت به عنوان پایگاه و عقبه تسخیر ناپذیر جبهۀ ضد تروریزم رسالت تان را انجام دادید و با وجود بی عدالتی‌ها و بی مهری هایی که در حق شما صورت گرفته است، امروز نیز فرزندان و برادران شما، از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب افغانستان برای دفاع از کشور، در صفوف نیرهای امنیتی سینه سپر کرده اند که این مایۀ افتخار و بیانگر رشادت، مجاهدت و وطندوستی بی پایان شما است.
 
حضار گرامی!
 
سرتاسر افغانستان خانۀ مشترک همه ای ماست و بقول استاد شهید همه ای مردم افغانستان جز وجود ماست؛ از اینرو در هرگوشۀ این سرزمین که خشتی گذاشته شود، خوشحال می‌شویم و از آن تقدیر و حمایت می‌کنیم.
قابل تذکر می دانم که امنیت و ثَبات پایدار در هرکشوری به رشد متوازن بستگی دارد و مسوولان این عرصه باید متوجه این امر مهم باشند.
بدخشان از جمله مناطق محرومی است که توجه بسیار ناچیزی در یک و نیم دهه اخیر نسبت به آن صورت گرفته است؛ در حالی که زمینه های توسعه اقتصادی و تجارتی مانند  مرز مشترک با سه کشور، نیروی انسانی پرتلاش، و منابع سرشار طبیعی در این ولایت وجود دارد که  اگر از آن استفاده صورت می‌گرفت، به یقین وضعیت اقتصادی مردم بهبود چشمگیری می یافت.
چندی قبل زمینه آمدن سفیر کشور دوست چین را به بدخشان فراهم ساختیم و ایشان بعضی پروژه های مهم در این ولایت به شمول احداث خط فایبر نوری را مورد بررسی قرار دادند که از ایشان تشکری می کنیم و امیدواریم که سرمایه گذاری روی این پروژه ها بتواند نگاه های مثبتی را به این ولایت جلب نماید.
همچنان در نتیجه تلاشی که صورت گرفته است، مقامات ولایت سرحدی کاشغر چین علاقه ‌مندی شان را جهت امضای تفاهم نامه (خواهر خواندگی) با بدخشان نشان داده اند که همکاران ما در وزارت امور خارجه جهت نهایی شدن آن کار می کنند و با امضاء آن زمینه انتقال دانش و تجربه کشور همسایه ما به ولایت بدخشان فراهم خواهد شد.
 
حضار گرامی٬
پاسداری از کشور، وظیفه همه شهروندان است و شهادت به خاطر دین و وطن افتخار بزرگی‌است و شما در حراست از کشور سهم برازنده‌ی ایفا کرده اید. خواست های شما همیشه، ایجاد مکاتب، معارف با کیفیت، دست یابی به زمینه های کار و تحصیلات، توجه به ساخت زیربناها، و داشتن ادارات مسئول و پاسخده در سطح محلات بوده است که همه‌ی این خواست‌ها مدنی و معقول است که باید جدی گرفته شوند.
مردم قدرشناس افغانستان، هیچ‌گاه قربانی‌های بی‌دریغی را که جوانان بدخشان در پاسداری از حریم دین و میهن‌شان داشتند، هرگز فراموش نمی‌کنند. این مردم می‌‌دانند که جوانان بدخشان بیشترین شهدا را در راستای  پاسداری از حریم وطن خود داشته‌اند که متأسفانه به این قربانی‌ها ارج شایانی گذاشته نشده است.
به جا می‌دانیم از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور بابت زحمات و قربانی‌های شان تشکری کنیم. ما مبارزات و جان فشانی‌های نیروهای امنیتی کشور را برای تامین امنیت مردم و حفاظت از این سرزمین، مقدس می‌شماریم و این مبارزات را ادامه جهاد و مقاومت مردم افغانستان در برابر اشغال و تروریزم بین المللی تلقی می نماییم. همه باید بدانند که انگیزه مبارزه امروز نیروهای امنیتی‌مان در برابر ترورزم همان جهاد و مقاومت دیروزی مردم ما است.
 
برادران و خواهران!
نه تنها در بدخشان که در سایر ولایات نیز مردم با مشکلاتی گوناگونی دست و پنجه نرم می کنند. برای حل بنیادین این مشکلات باید اولویت را به اصلاحات بنیادین به ویژه در عرصه اصلاح ساختار نظام سیاسی بدهیم تا از این طریق از یکسو اعتماد مردم نسبت به نظام بیشتر شود و از سوی دیگر دولت با کارآمدی و موثریت بیشتر بتواند در توسعه، رشد متوازن و بهبود وضعیت زندگی مردم ، مسئوليت هايش را به انجام برساند.
جهاد و مقاومت مردم افغانستان، در برابر استبداد، اشغال و انحصار گرایی شکل گرفت و مردم ما در این مسیر همچنان متعهد و پایدار اند.
ما باور داریم به هر پیمانه‌ای که قدرت، متمرکز و انحصاری شود، به همان اندازه محرومیت و بدامنی در ولایات بیشتر میشود و کارایی نظام برای حل مشکلات مردم از بین میرود. مردم پس از سالها مبارزه، رنج و محرومیت و صد‌ها هزار قربانی، مستحق داشتن نظام عادل، کارا و پاسخگوهستند. ما اتکا به رای مردم را مناسبترین راه حل منازعات در کشور می دانیم، نباید از اراده مردم کسی بترسد؛ باید برای مردم فُرصتی مساعد شود که در مورد سرنوشت شان، مطابق میکانیزم های قانونی تصمیم بگیرند. اگر کسانی به خودشان حق می‌دهند که به جای مردم در مورد نوعیت نظام و یا هر امر دیگری که مرتبط به سرنوشت مردم است، تصمیم بگیرند و فکر می‌کنند که مردم نمی دانند، اشتباه بزرگی را مرتکب می شوند و کشور را در مسیر نادرستی قرار می‌دهند.
در صورتی که نظام سیاسی موجود نتواند به خواست های برحق مردم پاسخ دهد، مردم حق دارند برای اصلاح نظام ،خواهان تغییرات بنیادین مطابق قانون اساسی شوند و ما در جمعیت اسلامی موضوع اصلاحات در ساختار نظام سیاسی را جدی تر از پیش دنبال می‌کنیم.
اگر مقام و مسئولی توانایی شنیدن صدای اعتراض مردم را ندارد، باید بداند که اعتراض حق دمکراتیک و شرعی مردم است، و دولت، هم قانوناً و هم شرعاً مکلف است که صدایی مردم را بشنود و بدان ارج نهد.
 
اگر به تقاضای اصلاحات بنیادین در نظام توجه صورت نگیرد عواقب ناگواری دست آورد‌های یک و نیم دهه گذشته را تهدید خواهد کرد.
 
حضار گرامی!
افغانستان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ را پیش رو دارد و اگر زمینه‌ی برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه فراهم گردد، ما این را فرصت مناسبی برای بدست آوردن اعتماد از دست رفته مردم٬ نسبت به روند مردم سالاری در کشور میدانیم.
برگزار نشدن انتخابات مجلس نمایندگان مطابق قانون در وقت معین آن یک مشکل کلان و نشانه ناتوانی ادارات مربوطه در انجام ماموریت شان بود و به هر پیمانه‌ای که برگزاری انتخابات به تأخیر بیفتد، مردم سالاری در کشور بیشتر صدمه می‌بیند و گمانه‌زنی ها در مورد عدم اراده‌ی برگزاری انتخابات افزایش می‌یابد که به نفع مردم و کشور نیست.
 
از آنجایی که تا هنوز سرنوشت حوزه های انتخاباتی،‌ بودجه کمیسیون های انتخاباتی و ثبت نام رأی دهندگان در هاله‌ از اِبهام قرار دارد، چنین برداشت می شود که نهاد های مسئول در وقت تعیین شده نمی توانند انتخابات پارلمانی را بصورت شفاف و قابل قبول برگزار کنند.
 
با وجودی که در سالهای گذشته پیوسته تاکید به تغییر نظام انتخاباتی موجود به نظام حزبی داشته‌ ایم، متاسفانه هنوز بحث نوعیت نظام انتخاباتی به عنوان یک مشکل باقی‌است. تا زمانی که احزاب سیاسی در یک نظام مبتنی بر دموکراسی نقش و جایگاه قانونی خودشان را نیابند، تامین مردم سالاری واقعی خوابی بیش نخواهد بود. جمعیت اسلامی افغانستان در همه انتخابات های گذشته، حضور پرقدرت و با برنامه داشته است و در انتخابات پیش‌رو نیز منسجم ‌تر از قبل برای پیگیری اهداف کلان  ملی خویش، حضور خواهد داشت.
تمرکز اصلی ما این است که از همه ظرفیت‌های ملیونی و انرژی ملی این حزب تاریخی، برای دستیابی همۀ مردم افغانستان به یک نظام مسئول و پاسخگو کار بگیریم.
همانگونه که در دوره جهاد و مقاومت، جمعیت اسلامی بیشترین بار مسئولیت را به عهده گرفت، و نگذاشت که استقلال و تمامیت ارضی کشور از دست برود، وقت آن رسیده است تا جدی تر وارد میدان شویم و نگذاریم که دست آوردهای کنونی به هدر روند و به سرنوشت کشور و مردم بیشتر از این جفا صورت گیرد.
برادران و خواهران عزیز !
به موضوع دیگری که می خواهم اشاره کنم، بدامنی در بدخشان است که با استفاده از این تریبیون، می خواهم پیامی به افرادی داشته باشم که در سال‌های اخیر فریب دشمن را خورده و در برخی از گوشه‌های این ولایت دست و آستین بر زده‌اند که خانۀ خویش را به دست خویش ویران کنند.
چون آفتاب روشن است که جنگ در بدخشان  یک پروژه است، و هیچ نسبتِ عقیدتی میان خواسته های اهالی بدخشان و مالکان این پروژه‌ی ویرانگر و خانمان‌ سوز وجود ندارد. حرف ما به آنانی که ناخود آگاه در خدمت دهشت‌افگنان قرار گرفته اند ، این است که تروریزم  دشمن دین، فرهنگ  و مردم ماست و تروریستان هیچ  ارمغانی،  جز ویرانگری ندارند.
مگر به شهادت رسانیدن استاد عزیز به عنوان یکی از بزرگترین علمای جهان اسلام، استاد شرعیات، فقیه مجاهد، مبارز نستوه، فارغ الازهر بزرگترین دانشگاه اسلامی و از پیروان واقعی امام ابو حنیفه رحمه الله علیه خود دلیل بر صدق مدعای ما نیست؟
حوادث و جهت‌گیری های یک سال اخیر باید همه چیز را آشکار ساخته باشد و کسانی که در خدمت بیگانگان قرار گرفته اند، متوجه شده باشند که سران گروه‌های تروریستی، هیچ هدف عقیدتی و خیراندیشانه‌ای برای مردم ما ندارند و از شما تنها به عنوان مواد سوخت برای پیش برد برنامه‌های خصمانه دیگران و اهداف و منافع شخصی‌شان استفاده می‌کنند.
جوانانی که ناآگاهانه در آن صفوف قرار گرفته‌اند، باید فکر کنند که چه منفعتی عقیدتی، شخصی و مردمی‌شان در این جنگ نهفته است که به نیابت از دیگران، سلاح دشمنی در برابر ارزش‌ها، باورها، تاریخ و مردم خویش برداشته ‌اند و زندگی آبرومندانه را برخود حرام کرده‌ و سبب بد امنی ولایت و مردم خویش شده اند.
 
خواست ما از شما این است که به زندگی آبرومندانه برگردید، و خانه‌های خویش را پایگاه تروریستانی که هیچ تعلق و پیوندی با شما ندارند، نسازید.
 
در اخیر خطاب به جوانان عزیز می گویم!
همان گونه که شانه ‌های پرتوان شما، تاب برداشتن مسئولیت پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور در برابر تروریستان را دارد، شما توانایی و ظرفیت‌های بلندی در راستای خدمت‌گذاری به مردم و کشور خویش را در دیگر عرصه‌ها نیز دارید ، که نباید از آن چشم پوشی صورت گیرد.
شعار اینکه افغانستان فردا باید بدست شما اعمار شود، بهانه‌ خوبی برای محروم نگه داشتن امروز شما نیست و باید امروز نیز، شما در ساختن افغانستان نقش برجسته‌ ای داشته باشید.
بقول استاد شهید؛ جوانان نیروی خلاق و قدرتمند امروز٬ امید فردا و آینده سازان کشور اند که در طول تاریخ در پیشاپیش تحولات بزرگ اصلاحی٬ انقلاب های اجتماعی و تحولات بنیادی حضور داشتند و دارند.
پس هیچ کس و هیچ قدرتی نمیتواند چنین نیروی را نادیده بگیرد و نباید هم بگیرد.
هموطنان عزیز!
چنانکه بارها گفته ایم خط رهبر، خط اصیل جامعه ماست و به ادامه آن تاکید میورزیم.
 
در اخیر با تجدید میثاق با راه و آرمان استاد شهید از برگزار کننده گان این همایش با شکوه تشکر می کنم و یکبار دیگر از حضور گرم و صمیمانه همه شما سپاسگذارم.
 
أقول قولی هذا استغفر الله لی ولکم.
و السلام علیکم ورحمته الله و برکاته


پالیسی خبری پایگاه خبری انبیر


تعریف پالیسی خبری

پالیسی خبری و اخلاقی پایگاه خبری انبیر شامل كلیه اصول و ارزش‏های اعتقادی و حرفه‌ای حاكم بر کل عوامل ساختار سازمانی خبری است كه می‌تواند آژانس خبری را در مسیر دستیابی به اهداف اصلی آن قرار دهد و همه کارمندان و خبرنگاران این آژانس خبری ملزم به رعایت آن هستند

مقدمه

این پالیسی با توجه به اهداف اصلی تاسیس پایگاه خبری انبیر شامل ایفای نقش خبرنگاران در رشد تولیدات رسانه‏ای كشور و ارتقای آگاهی‌های علمی، فرهنگی، دینی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و شكل‌گیری حلقه واسط بین دولت و ملت (مسوولان، نخبگان و مردم) و همچنین تلاش برای دست‌یافتن به یك آژانس خبری کامل، معتبر و مؤثر در عرصه داخلی و بین‌المللی، در دو بخش: معیارهای کلی و معیارهای حرفه‌ای تدوین شده است.

بخش نخست، معیارهای کلی

معیارهای کلی حاكم برعوامل ساختار سازمانی پایگاه خبری انبیر همان اصول باورهای دینی، معیارهای حفظ آزادی عقیده، بیان و رسانه‏ها و تلاش برای رشد و آبادای کشور در عرصه‏های مختلف، شامل پنج معیار زیر است:

حفظ و توسعه ارزش‏های اسلامی

اعتقاد و التزام عملی به آموزه‌های دین اسلام و پیامبر بزرگ اسلام و ترویج آن از اصول كلی خدشه‌ناپذیر حاكم بر سازمان رسانه‏ای ندای آگاه است. ندای آگاه در راستای حفظ هویت اسلامی و عمل به رهنمودهای اسلام، اشاعه فرهنگ و ارزش‏های اسلامی را همواره وظیفه خود می‌داند. این آژانس خبری، همچنین تلاش در راستای تحقق وحدت مسلمانان کشور و سراسر جهان را از مبانی مهم خبری خود می‌داند.

حفظ ارزش‌های جمهوری اسلامی افغانستان

پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌ها و پاسداری از محتوای شعارهای ملی کشور «استقلال، آزادی، برابری، برادری و وحدت ملی» به عنوان شالوده‏ای از‌ اهداف بزرگ و والای افغانستان و تلاش برای تحقق یافتن كامل آن همواره سرلوحه فعالیت‌های پایگاه خبری انبیر قرار دارد. همچنان، ندای آگاه در این زمینه، با تاكید بر اشاعه فرهنگ گفتمان، ادبیات، حمایت از اصول و ارزش‌ها و اركان نظام جمهوری اسلامی افغانستان را وظیفه خود می‌داند.

قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی

عقیده، باور و ارزش‏گذاری و الزام به قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی دفاع از آن به عنوان وجیبه ملی و تلاش در جهت حاكمیت و اجرای قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی از اصول مطلوب و حاكم بر پایگاه خبری انبیر است.

منافع و ارزشهای ملی

پایگاه خبری انبیر، همواره برای حفظ و تقویت وحدت ملی و بیان منافع ملی و صیانت از آن‌ها تلاش می‌كند. در همین راستا حفظ هویت افغانستان و اسلام و حراست از آن، اشاعه فرهنگ و باورهای درست كهن و مذهبی و ملی، توجه جدی به مسأله امنیت ملی، پاسداری از تمامیت ارضی و اقتدار نیروهای مسلح و همچنین ترویج و تقویت روحیه امید و باورمندی عرصه‌های ملی برای آغاز به‏کار ندای آگاه (خبرهای خوب، مفید، راست، واقعی، عینی، بی‏طرف، واضح، ساده، جامع و منصف) از وظایف پایگاه خبری انبیر است.

حفظ ارزش‏ها و معیارهای جهانی

منظور پایگاه خبری انبیر از ارزش‏ها و معیارهای جهانی؛ آن اصول و معیارهایی است که از طریق سازمان ملل و دیگر سازمان‏های بین‏المللی جهت ایجاد نظم جهانی، هویت‏سازی جهانی، توجه به ارزش‏های انسانی، فرهنگ‏جهانی و ... به اتفاق سازمان ملل و همۀ کشورهای عضو در نظر گرفته شده است، می‏باشد. از جمله می‏توان به حفظ اعلامیه جهانی حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اطفال و کودکان، معیارهای جهانی برخورد با مهاجرت و مهاجران و ... اقدام کرد.

بخش دوم، معیارهای حرفه‏ای

مهم‏ترین معیارهای حاكم برتمامی مراحل و سطوح تهیه و انتشار خبر (هرآنچه بر روی وب‏سایت خبری ندای آگاه قرار می‌گیرد) در پایگاه خبری انبیر، شامل دو معیار حرفه‏ای شامل «معیارهای خبری» و«معیارهای اخلاقی و روش‏های حرفه‌ای» می‌شود.

معیارهای خبری

معیارهای خبری پایگاه خبری انبیر، معیاری غیرقابل تغییر و همچنان خدشه‏دارناپذیر است كه در همه سطوح تولید و انتشار خبر در این آژانس خبری از سوی خبرنگاران، دبیران، سردبیران، مدیران و مدیرعامل رعایت می‌شود. این معیارها شامل هشت اصل «صحت»، «دقت»، «سرعت»، «بی‌طرفی»، «استقلال رسانه»، «عینیت»، «حرفه‏ای» و «جامعیت» هستند.

صحت

صحت خبرهای ندای آگاه به معنای روایت واقعی و دقیق رویدادها، مورد تاكید جدی راستی و درستی و صحت خبر را مقدم بر سرعت انتشار آن می‌داند. در همین راستا خبرهای ندای آگاه تنها پس از اطمینان كامل از صحت آن برمبنای منابع موثق، یا اسناد معتبر از منابع با ارزش خبری ارسال می‌شود.

دقت

رعایت معیارهای حرفه‌ای خبرنویسی از جمله بازتاب و نگارش درست خبر برمبنای روش‌های حرفه‌ای و علمی و همچنان سبک‏های نگارش خبر، ذكر دقیق جزئیات موجود در خبر، روشنی و وضاحت متن خبر و رعایت روش‏ها و آیین نگارش درست به زبان‏هایی‏که نشرات دارد، به‏صورت کل تعریف «دقت» از نگاه پایگاه خبری انبیر و رعایت آن است.

سرعت

ارسال خبرها در سریع‌ترین زمان ممكن پس از رعایت صحت و دقت یكی از اصول خبری حاكم بر سازمان خبری ندای آگاه به‏شمار می‌رود.

بی‌طرفی

بی‌طرفی تلاش برای برابری و غیرجانبدارانه دیدگاه‏های عوامل زیربط وقایع خبری و طرح دیدگاه‏های مختلف افراد، تشكل‌ها و نهادهای قانونی در موضوعات گوناگون، در چارچوب قانون و اصول كلی حاکم بر پایگاه خبری انبیر، از جمله معیارهای خبری مطلوب بر این سازمان خبری است.

استقلال رسانه

حفظ استقلال رسانه و عدم وابستگی به جریان‌ها، تشكل‌ها، احزاب، نهادها، سازمان‌ها و اشخاص دولتی و غیردولتی، از اصول مهم خبری حاكم بر پایگاه خبری انبیر به‏شمار می‌رود. پذیرش دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مراجع بیرون از پایگاه خبری انبیر تنها در چارچوب قانون و معیارهای اخلاق حرفه‏ای خواهد بود.

عینیت

از جمله اصول حاکم بر وقایع و رخدادها به عنوان محصول خبری در پایگاه خبری انبیر، در نظرگیری تبیین عینی و آنچه اتفاق افتاده، می‏باشد،که به نام عینیت تذکر یافته است.

حرفه‏ای

خبرها و گزارش‏های ندای آگاه براساس معیارهای حرفه‏ای و مسلکی ژورنالیزم است که این نهاد خبری در راستای حرفه‏گرایی و تقویت این معیارها از هیچ‏گونه تلاشی دریغ نمی‏ورزد.

جامعیت

پایگاه خبری انبیر نسبت به وقایع و خبرها یک دیدگاه فراگیر، جامع و گوناگون به مسائل خبری و طرح دیدگاه‌های مختلف با رویكرد كارشناسانه در چارچوب قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی، فارغ از ملاحظات قومی، نژادی، زبانی، مذهبی، جغرافیایی و فكری با ملاک قراردادن ارزش‏های انسانی را از اصول خبری حاكم خود می‏داند. معیارهای اخلاقی و روش‌های حرفه‌ای

پاسخگویی

پایگاه خبری انبیر نسبت به خبرهای منتشرشدۀ خود با احساس مسوولیت و تعهد، به مخاطبان اعم از مردم و منابع دریافت خبرها پاسخگو است؛ در این ارتباط به اصول چهارگانه پاسخگویی مانند «بیان»، «توضیح»، «تكذیب» و «اصلاح» به آژانس خبری براساس قانون رسانه‏های همگانی، رعایت كامل معیارهای اخلاقی و درصورت لزوم توضیح و مستندسازی را نیز ارائه خواهد کرد. پایگاه خبری انبیر، پاسخگوی خبرهای رسانه‌های دیگر نیست و الزامی به انتشار، تکذیب، توضیح و اصلاح مربوط به خبرهای دیگر رسانه‌ها ندارد، اما بیانات رسمی در مورد برخی خبرها و شایعات از این اصل مستثناست.

اعتمادسازی

جلب اعتماد مخاطبان اعم از مردم و منابع خبری معیار اصلی و واقعی حاكم بر ندای آگاه است و مواردی مثل اطمینان یافتن از راستی و درستی خبر، تكیه بر منابع مؤثق و با اعتبار خبری، پاسخگویی و احترام به علایق مخاطبان گوناگون از عناصر اساسی و اصلی این اعتمادسازی است. پایگاه خبری انبیر، سخنان كسی را كه قبل از انتشار خبر به نحوی قابل استناد نباشد؛ خود را نسبت به انتشار بخش و یا كل سخنانش، ملزم نمی‏داند و منتشر نمی‏کند و در گفت‌وگوهای اختصاصی، پرسش از مصاحبه‌شونده جهت اخذ تأیید، تکذیب، اصلاح و توضیح پیش از انتشار خبر را از معیارهای اصیل اعتمادسازی با منابع خبری می‏داند.

انتقاد منصفانه

از جمله باورهای اصلی پایگاه خبری انبیر، انتقاد منصفانه می‌باشد. روش كلی انتقاد منصفانه در ندای آگاه، به معنی ایجاد فرصت برابر برای همگان در انتشار درپهلوی خبر (مثبت و منفی) یك موضوع به همراه پیشکش راهكارهای علمی و عملی است كه با هدف آگاهی و اصلاح امور صورت می‌گیرد. ندای آگاه، در صورت انتشار انتقاد، اخذ و انتشار توضیحات طرف مورد انتقاد را از وظایف اصلی خود می‌داند.

توجه به افکارعامه

پایگاه خبری انبیر، توجه به پرسش‌ها و موضوعات مورد علاقه افکارعامه و نیز احترام به احساسات، عقاید و هنجارهای مردم و رعایت حرمت به آنها را در چوکات قانون، رسالت خود می‏داند.

میانه‏روی در انتشار

پایگاه خبری انبیر تلاش می‏کند تا گرایش‌ها و باورهای عقلانی و اعتدال در تمام موضوعات و عرصه‌ها و دوری از حركات و نگاه‏های افراط و تفریط را پالیسی خبری خود می‏داند.

حفظ حقوق شهروندان

پایگاه خبری انبیر، توجه به هرآنچه در قوانین به ویژه قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی كشور به عنوان حقوق شهروندی یاد می‌شود، از جمله رعایت حریم شخصی، اجتناب از تهمت و افترا و پاسداری از حقوق انسانی افراد را، اساس پالیسی خبری خود می‌داند و تلاش در جهت ترویج و توسعه فرهنگ رعایت حقوق انسانی و شهروندی می‏نماید.

حق دسترسی به اطلاعات

پایگاه خبری انبیر، با توجه حق دسترسی به اطلاعات رسالت خود می‏داند و برچارچوب قانون و موانع بین‏المللی مطبوعات تاكید دارد و محدودیت‏های اطلاع‌رسانی را فقط در چوکات قانون و پالیسی خبری خود و اخلاق حرفه‌ای اعمال می‌كند.

حفظ و ذکر منابع

استفاده از هرگونه مطالب در وب‏سایت پایگاه خبری انبیر با ذكر منابع، حفظ و احترام به مالكیت فکری و معنوی آنان انتشار می‏یابد. درصورتی‏كه پایگاه خبری انبیر تشخیص دهد که خبری حاوی ارزش‏های خبری قابل اعتناست، اما منبع خبر می‌خواهد نامش محفوظ بماند، می‌تواند پس از اطمینان از صحت، عدم مغایرت آن با پالیسی ندای آگاه و ثبت و ضبط مستندسازی، خبر را بدون ذكر نام منبع منتشر كند، بدیهی است در این صورت نام منبع خبر در ندای آگاه محفوظ است و تنها با حكم مراجع رسمی قضایی قابل اعلام به این مراجع خواهد بود.