جاده‌های خلوت کابل؛ برای صلح تصمیم گرفته می‌شود

نوری
1398/2/7

بنقل از 8 صبح تدابیر شدید امنیتی در کوچه و پس‌کوچه‌های کابل و احضارات درجه یک امنیتی در ساحات نزدیک به تالار لویه‌جرگه، کم‌پیشینه است. نیرو‌های امنیتی در ساحات مختلف شهر کابل ایست‌های بازرسی ایجاد کرده‌اند تا از وقوع رخ‌داد‌های خونین در آستانه و روز‌های برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح جلوگیری کنند.

مقام‌های وزارت داخله کشور می‌گویند که احضارات درجه یک امنیتی در اطراف تالار لویه‌جرگه روی‌ دست گرفته شده است. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله کشور، می‌گوید که تدابیر امنیتی در اطراف تالار لویه‌جرگه شدید است، اما هیچ جاده‌ی عمومی در اطراف این تالار به روی رفت‌و‌آمد بسته نیست.

کابل، شهری با بیش از پنج میلیون نفوس، ظرفیت زیاد ایست‌های بررسی را ندارد. یک نقطه شهر کابل اگر به روی رفت‌و‌آمد محدود شود، نقاط دیگر شهر کابل مزدحم می‌شود. این روز‌ها که ایست‌های بازرسی در شماری از ساحات شهر کابل زیاد شده است، باشنده‌های این شهر نیز کم‌تر رفت‌‌و‌آمد می‌کنند و جاده‌های شهر کابل خلوت‌تر شده است.

حکومت برای برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح، تمام ادارات دولتی در کابل را از امروز شنبه، ۷ ثور، تا ۱۲ ثور رخصت اعلام کرده است.

در روز‌های رخصتی، شلوغی شهر کابل نسبتاً‌ کم می‌شود، اما یک تعداد از مردم برای خرید و تفریح به سطح شهر بیرون می‌شوند. برخلاف روز‌های دیگر رخصتی، تدابیر شدید امنیتی در سطح شهر، لذت رخصتی یک‌هفته‌ای باشنده‌گان کابل را کم‌تر کرده است.

این رخصتی یک‌هفته‌ای در کابل برای برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح است. قرار است این جرگه روز دوشنبه، نهم ثور، گشایش یابد و تا ۱۲ ثور ادامه پیدا کند. در حال حاضر حدود سه هزار غیر‌نظامی و دو هزار نظامی برای برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح به صورت مستقیم کار می‌کنند. در این جرگه قرار است که حدود سه هزار نفر از اقشار مختلف جامعه حضور داشته باشند.

مسوولان برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح می‌گویند که تمام آماده‌گی‌ها به ویژه تدابیر امنیتی برای برگزاری این جرگه روی‌ دست گرفته شده است.

تدابیر شدید امنیتی این جرگه چهره‌ی شهر را برای شماری از باشنده‌های کابل نگران‌کننده ساخته است.

غفار صفا، استاد دانشگاه و باشنده شهر کابل، می‌گوید که این روز‌ها قدم‌زدن در شهر کابل نگران‌کننده است. آقای صفا افزود که نیرو‌های امنیتی در چهارراهی‌های شهر به حالت آماده‌باش قرار دارند و آدم طوری حس می‌کند که گویا کابل در معرض تهدید بلند امنیتی است. این استاد دانشگاه تصریح کرد که نیرو‌های امنیتی باید به شکل غیر‌محسوس امنیت شهر کابل را تأمین کنند تا مردم از لحاظ روحی و روانی اذیت و آزار نشوند.

در همین حال عنایت،‌ تکسی‌ران در شهر کابل، می‌گوید که صبح وقت از خانه برای کار کردن بیرون می‌شود، اما مردم کم‌تر به رفت‌و‌آمد می‌پردازند و کار او هم «پرچاو» است. به گفته او، هر‌باری که یک رخ‌داد امنیتی به وقوع می‌پیوندد یا تهدیدات امنیتی بلند می‌رود، درآمد روزانه آنان هم به دلیل نبود سواری خیلی کم می‌شود. او از کم شدن کار در جریان هفته روان که رخصتی است، ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که تنها راه درآمد خانواده ۵ نفری‌‌اش تکسی‌رانی است.

عنایت از بند بودن یک جاده فرعی و یک جاده عمومی در نزدیک تالار لویه‌جرگه شکایت کرد و گفت که این مسیر از چندین روز به این طرف به روی موتر‎ها بسته است. نیرو‌های امنیتی این دو جاده را به منظور تأمین امنیت به روی موتر‌ها بسته‌اند.

از روز پنج‌شنبه گذشته به این طرف تنها کار تکسی‌رانان محدود نشده است، بل شماری از دست‌فروشان و دکان‌داران نیز از کم شدن خرید و فروش در شهر کابل شکایت می‌کنند.

محمدرضا در ناحیه پنجم شهر کابل دکان بوت‌فروشی دارد. او می‌گوید که مردم می‌ترسند و در شهر برای خرید و فروش نمی‌آیند. محمدرضا افزود: «خدا کند که صلح بیاید، یک هفته رخصتی و نبود کار مشکلی نیست،‌ مقصد که صلح بیاید و از شر جنگ و بدبختی خلاص شویم.»

تأمین صلح در کشور، تنها آرزوی این باشنده شهر کابل نیست.

چهار دهه جنگ در کشور، نفرت سنگینی در دل بیش‌تر افغان‌ها نسبت به جنگ ایجاد کرده است. در طول این مدت چندین میلیون نفر کشته و زخمی‌ شده‌اند. حکومت نیز با برگزاری جرگه مشورتی صلح، تلاش دارد که حدود و جهت گفت‌و‌گو با گروه طالبان را مشخص کند.


پالیسی خبری پایگاه خبری انبیر


تعریف پالیسی خبری

پالیسی خبری و اخلاقی پایگاه خبری انبیر شامل كلیه اصول و ارزش‏های اعتقادی و حرفه‌ای حاكم بر کل عوامل ساختار سازمانی خبری است كه می‌تواند آژانس خبری را در مسیر دستیابی به اهداف اصلی آن قرار دهد و همه کارمندان و خبرنگاران این آژانس خبری ملزم به رعایت آن هستند

مقدمه

این پالیسی با توجه به اهداف اصلی تاسیس پایگاه خبری انبیر شامل ایفای نقش خبرنگاران در رشد تولیدات رسانه‏ای كشور و ارتقای آگاهی‌های علمی، فرهنگی، دینی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و شكل‌گیری حلقه واسط بین دولت و ملت (مسوولان، نخبگان و مردم) و همچنین تلاش برای دست‌یافتن به یك آژانس خبری کامل، معتبر و مؤثر در عرصه داخلی و بین‌المللی، در دو بخش: معیارهای کلی و معیارهای حرفه‌ای تدوین شده است.

بخش نخست، معیارهای کلی

معیارهای کلی حاكم برعوامل ساختار سازمانی پایگاه خبری انبیر همان اصول باورهای دینی، معیارهای حفظ آزادی عقیده، بیان و رسانه‏ها و تلاش برای رشد و آبادای کشور در عرصه‏های مختلف، شامل پنج معیار زیر است:

حفظ و توسعه ارزش‏های اسلامی

اعتقاد و التزام عملی به آموزه‌های دین اسلام و پیامبر بزرگ اسلام و ترویج آن از اصول كلی خدشه‌ناپذیر حاكم بر سازمان رسانه‏ای ندای آگاه است. ندای آگاه در راستای حفظ هویت اسلامی و عمل به رهنمودهای اسلام، اشاعه فرهنگ و ارزش‏های اسلامی را همواره وظیفه خود می‌داند. این آژانس خبری، همچنین تلاش در راستای تحقق وحدت مسلمانان کشور و سراسر جهان را از مبانی مهم خبری خود می‌داند.

حفظ ارزش‌های جمهوری اسلامی افغانستان

پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌ها و پاسداری از محتوای شعارهای ملی کشور «استقلال، آزادی، برابری، برادری و وحدت ملی» به عنوان شالوده‏ای از‌ اهداف بزرگ و والای افغانستان و تلاش برای تحقق یافتن كامل آن همواره سرلوحه فعالیت‌های پایگاه خبری انبیر قرار دارد. همچنان، ندای آگاه در این زمینه، با تاكید بر اشاعه فرهنگ گفتمان، ادبیات، حمایت از اصول و ارزش‌ها و اركان نظام جمهوری اسلامی افغانستان را وظیفه خود می‌داند.

قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی

عقیده، باور و ارزش‏گذاری و الزام به قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی دفاع از آن به عنوان وجیبه ملی و تلاش در جهت حاكمیت و اجرای قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی از اصول مطلوب و حاكم بر پایگاه خبری انبیر است.

منافع و ارزشهای ملی

پایگاه خبری انبیر، همواره برای حفظ و تقویت وحدت ملی و بیان منافع ملی و صیانت از آن‌ها تلاش می‌كند. در همین راستا حفظ هویت افغانستان و اسلام و حراست از آن، اشاعه فرهنگ و باورهای درست كهن و مذهبی و ملی، توجه جدی به مسأله امنیت ملی، پاسداری از تمامیت ارضی و اقتدار نیروهای مسلح و همچنین ترویج و تقویت روحیه امید و باورمندی عرصه‌های ملی برای آغاز به‏کار ندای آگاه (خبرهای خوب، مفید، راست، واقعی، عینی، بی‏طرف، واضح، ساده، جامع و منصف) از وظایف پایگاه خبری انبیر است.

حفظ ارزش‏ها و معیارهای جهانی

منظور پایگاه خبری انبیر از ارزش‏ها و معیارهای جهانی؛ آن اصول و معیارهایی است که از طریق سازمان ملل و دیگر سازمان‏های بین‏المللی جهت ایجاد نظم جهانی، هویت‏سازی جهانی، توجه به ارزش‏های انسانی، فرهنگ‏جهانی و ... به اتفاق سازمان ملل و همۀ کشورهای عضو در نظر گرفته شده است، می‏باشد. از جمله می‏توان به حفظ اعلامیه جهانی حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اطفال و کودکان، معیارهای جهانی برخورد با مهاجرت و مهاجران و ... اقدام کرد.

بخش دوم، معیارهای حرفه‏ای

مهم‏ترین معیارهای حاكم برتمامی مراحل و سطوح تهیه و انتشار خبر (هرآنچه بر روی وب‏سایت خبری ندای آگاه قرار می‌گیرد) در پایگاه خبری انبیر، شامل دو معیار حرفه‏ای شامل «معیارهای خبری» و«معیارهای اخلاقی و روش‏های حرفه‌ای» می‌شود.

معیارهای خبری

معیارهای خبری پایگاه خبری انبیر، معیاری غیرقابل تغییر و همچنان خدشه‏دارناپذیر است كه در همه سطوح تولید و انتشار خبر در این آژانس خبری از سوی خبرنگاران، دبیران، سردبیران، مدیران و مدیرعامل رعایت می‌شود. این معیارها شامل هشت اصل «صحت»، «دقت»، «سرعت»، «بی‌طرفی»، «استقلال رسانه»، «عینیت»، «حرفه‏ای» و «جامعیت» هستند.

صحت

صحت خبرهای ندای آگاه به معنای روایت واقعی و دقیق رویدادها، مورد تاكید جدی راستی و درستی و صحت خبر را مقدم بر سرعت انتشار آن می‌داند. در همین راستا خبرهای ندای آگاه تنها پس از اطمینان كامل از صحت آن برمبنای منابع موثق، یا اسناد معتبر از منابع با ارزش خبری ارسال می‌شود.

دقت

رعایت معیارهای حرفه‌ای خبرنویسی از جمله بازتاب و نگارش درست خبر برمبنای روش‌های حرفه‌ای و علمی و همچنان سبک‏های نگارش خبر، ذكر دقیق جزئیات موجود در خبر، روشنی و وضاحت متن خبر و رعایت روش‏ها و آیین نگارش درست به زبان‏هایی‏که نشرات دارد، به‏صورت کل تعریف «دقت» از نگاه پایگاه خبری انبیر و رعایت آن است.

سرعت

ارسال خبرها در سریع‌ترین زمان ممكن پس از رعایت صحت و دقت یكی از اصول خبری حاكم بر سازمان خبری ندای آگاه به‏شمار می‌رود.

بی‌طرفی

بی‌طرفی تلاش برای برابری و غیرجانبدارانه دیدگاه‏های عوامل زیربط وقایع خبری و طرح دیدگاه‏های مختلف افراد، تشكل‌ها و نهادهای قانونی در موضوعات گوناگون، در چارچوب قانون و اصول كلی حاکم بر پایگاه خبری انبیر، از جمله معیارهای خبری مطلوب بر این سازمان خبری است.

استقلال رسانه

حفظ استقلال رسانه و عدم وابستگی به جریان‌ها، تشكل‌ها، احزاب، نهادها، سازمان‌ها و اشخاص دولتی و غیردولتی، از اصول مهم خبری حاكم بر پایگاه خبری انبیر به‏شمار می‌رود. پذیرش دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مراجع بیرون از پایگاه خبری انبیر تنها در چارچوب قانون و معیارهای اخلاق حرفه‏ای خواهد بود.

عینیت

از جمله اصول حاکم بر وقایع و رخدادها به عنوان محصول خبری در پایگاه خبری انبیر، در نظرگیری تبیین عینی و آنچه اتفاق افتاده، می‏باشد،که به نام عینیت تذکر یافته است.

حرفه‏ای

خبرها و گزارش‏های ندای آگاه براساس معیارهای حرفه‏ای و مسلکی ژورنالیزم است که این نهاد خبری در راستای حرفه‏گرایی و تقویت این معیارها از هیچ‏گونه تلاشی دریغ نمی‏ورزد.

جامعیت

پایگاه خبری انبیر نسبت به وقایع و خبرها یک دیدگاه فراگیر، جامع و گوناگون به مسائل خبری و طرح دیدگاه‌های مختلف با رویكرد كارشناسانه در چارچوب قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی، فارغ از ملاحظات قومی، نژادی، زبانی، مذهبی، جغرافیایی و فكری با ملاک قراردادن ارزش‏های انسانی را از اصول خبری حاكم خود می‏داند. معیارهای اخلاقی و روش‌های حرفه‌ای

پاسخگویی

پایگاه خبری انبیر نسبت به خبرهای منتشرشدۀ خود با احساس مسوولیت و تعهد، به مخاطبان اعم از مردم و منابع دریافت خبرها پاسخگو است؛ در این ارتباط به اصول چهارگانه پاسخگویی مانند «بیان»، «توضیح»، «تكذیب» و «اصلاح» به آژانس خبری براساس قانون رسانه‏های همگانی، رعایت كامل معیارهای اخلاقی و درصورت لزوم توضیح و مستندسازی را نیز ارائه خواهد کرد. پایگاه خبری انبیر، پاسخگوی خبرهای رسانه‌های دیگر نیست و الزامی به انتشار، تکذیب، توضیح و اصلاح مربوط به خبرهای دیگر رسانه‌ها ندارد، اما بیانات رسمی در مورد برخی خبرها و شایعات از این اصل مستثناست.

اعتمادسازی

جلب اعتماد مخاطبان اعم از مردم و منابع خبری معیار اصلی و واقعی حاكم بر ندای آگاه است و مواردی مثل اطمینان یافتن از راستی و درستی خبر، تكیه بر منابع مؤثق و با اعتبار خبری، پاسخگویی و احترام به علایق مخاطبان گوناگون از عناصر اساسی و اصلی این اعتمادسازی است. پایگاه خبری انبیر، سخنان كسی را كه قبل از انتشار خبر به نحوی قابل استناد نباشد؛ خود را نسبت به انتشار بخش و یا كل سخنانش، ملزم نمی‏داند و منتشر نمی‏کند و در گفت‌وگوهای اختصاصی، پرسش از مصاحبه‌شونده جهت اخذ تأیید، تکذیب، اصلاح و توضیح پیش از انتشار خبر را از معیارهای اصیل اعتمادسازی با منابع خبری می‏داند.

انتقاد منصفانه

از جمله باورهای اصلی پایگاه خبری انبیر، انتقاد منصفانه می‌باشد. روش كلی انتقاد منصفانه در ندای آگاه، به معنی ایجاد فرصت برابر برای همگان در انتشار درپهلوی خبر (مثبت و منفی) یك موضوع به همراه پیشکش راهكارهای علمی و عملی است كه با هدف آگاهی و اصلاح امور صورت می‌گیرد. ندای آگاه، در صورت انتشار انتقاد، اخذ و انتشار توضیحات طرف مورد انتقاد را از وظایف اصلی خود می‌داند.

توجه به افکارعامه

پایگاه خبری انبیر، توجه به پرسش‌ها و موضوعات مورد علاقه افکارعامه و نیز احترام به احساسات، عقاید و هنجارهای مردم و رعایت حرمت به آنها را در چوکات قانون، رسالت خود می‏داند.

میانه‏روی در انتشار

پایگاه خبری انبیر تلاش می‏کند تا گرایش‌ها و باورهای عقلانی و اعتدال در تمام موضوعات و عرصه‌ها و دوری از حركات و نگاه‏های افراط و تفریط را پالیسی خبری خود می‏داند.

حفظ حقوق شهروندان

پایگاه خبری انبیر، توجه به هرآنچه در قوانین به ویژه قانون اساسی و قانون رسانه‏های همگانی كشور به عنوان حقوق شهروندی یاد می‌شود، از جمله رعایت حریم شخصی، اجتناب از تهمت و افترا و پاسداری از حقوق انسانی افراد را، اساس پالیسی خبری خود می‌داند و تلاش در جهت ترویج و توسعه فرهنگ رعایت حقوق انسانی و شهروندی می‏نماید.

حق دسترسی به اطلاعات

پایگاه خبری انبیر، با توجه حق دسترسی به اطلاعات رسالت خود می‏داند و برچارچوب قانون و موانع بین‏المللی مطبوعات تاكید دارد و محدودیت‏های اطلاع‌رسانی را فقط در چوکات قانون و پالیسی خبری خود و اخلاق حرفه‌ای اعمال می‌كند.

حفظ و ذکر منابع

استفاده از هرگونه مطالب در وب‏سایت پایگاه خبری انبیر با ذكر منابع، حفظ و احترام به مالكیت فکری و معنوی آنان انتشار می‏یابد. درصورتی‏كه پایگاه خبری انبیر تشخیص دهد که خبری حاوی ارزش‏های خبری قابل اعتناست، اما منبع خبر می‌خواهد نامش محفوظ بماند، می‌تواند پس از اطمینان از صحت، عدم مغایرت آن با پالیسی ندای آگاه و ثبت و ضبط مستندسازی، خبر را بدون ذكر نام منبع منتشر كند، بدیهی است در این صورت نام منبع خبر در ندای آگاه محفوظ است و تنها با حكم مراجع رسمی قضایی قابل اعلام به این مراجع خواهد بود.